Wyjazd szachistów do Merseburga

26 czerwca 2018

W dniach 7-10 czerwca br. szachiści Hetmana Wschowa po raz osiemnasty uczestniczyli w tradycyjnym spotkaniu ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi z Merseburga. Tym razem to nasi zachodni sąsiedzi byli gospodarzami całej serii wydarzeń sportowych i kulturalnych zorganizowanych z okazji przyjazdu wschowian.

Już na samym początku należy podkreślić, że klub SV Merseburg, na czele z organizatorem całego przedsięwzięcia – Dirkiem Wilderathem,  przyjął naszych szachistów wręcz perfekcyjnie, zapewniając doskonałe warunki gry i pobytu. Całe wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 7 czerwca, powitaniem gości, poczęstunkiem i turniejem szachów błyskawicznych.

Nasi zawodnicy walczyli bardzo dzielnie do ostatniej rundy, kiedy to na pierwszej szachownicy swoją partię rozgrywał rywalizujący o zwycięstwo w zawodach Andrzej Czyż. Nasz zawodnik ostatecznie zajął jednak drugie miejsce (pomimo takiej samej ilości punktów, co zwycięzca – Steffen Kluge).

Następnego dnia wschowianie mieli możliwość uczestniczenia w programie kulturalno-sportowym zaplanowanym przez gospodarzy. Niewątpliwie ciekawym okazało się zwiedzanie kompleksu budynków XVIII-wiecznej kopalni soli w uzdrowisku Bad Durrenberg, na terenie którego ulokowana była baza noclegowa wschowian. Tradycyjnie już historyczne eksploracje okolic Merseburga zwieńczone zostały towarzyskimi zawodami sportowymi – tym razem rozegrany został mecz piłki nożnej, w którym minimalnie zwyciężyli gospodarze.

Niemieccy i polscy zawodnicy następnie spędzili wspólnie czas, rozmawiając i grając w… szachy. W sobotę w Halle odbył się silnie obsadzony turniej szachów szybkich. Zawodnicy Hetmana zajęli czołowe pozycje – Janusz Trusewicz po znakomitym turnieju (rywalizację zakończył bez żadnej porażki!) uplasował się na 7, a Grzegorz Ograbek na 10 miejscu. Eryk Szepe był jednym z najlepszych zawodników z rankingiem poniżej 1800. Na uwagę zasługuje również solidna postawa Andrzeja Czyża, Pawła Kachela, Arkadiusza Klonowskiego ( wszyscy po 5 pkt.) oraz Mariusza Stecyka (4,5 pkt.).

Po turnieju nasi szachiści mieli okazję lepiej poznać zjawiskowe okolice położonego nad rzeką Saale Bad Durrenberg podczas spaceru. W niedzielę ostatniego dnia rozegrany został mecz szachów klasycznych na jedenastu szachownicach. Po niespełna godzinie gry swoją partię dzięki efektownej grze wygrał Grzegorz Ograbek, przez co nasz zespół objął prowadzenie w meczu. Pozostałe partie były bardzo wyrównane, lecz niestety nasi szachiści nie ustrzegli się niedokładności i ostatecznie Hetman Wschowa musiał uznać wyższość Schachverein Merseburg 3,5:7,5 (swoje partie zremisowali – J. Trusewicz, P. Brychcy, P. Kachel, M. Stecyk i A. Klonowski). Gospodarzom udało się więc zrewanżować za zeszłoroczną porażkę.

Nasi szachiści powrócili z Niemiec pełni natchnienia do dalszej pracy nad szachami, uśmiechu w związku ze wspaniałymi chwilami spędzonymi w czasie wyjazdu oraz wdzięczności zarówno dla organizatorów po stronie niemieckiej, jak i dla dyrekcji CKiR we Wschowie, bez której zgody i wsparcia całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.